معرفی معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی

معرفی معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی

در این مقاله بهترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی را در سطح جهان به شما معرفی خواهم کرد.

هنر عکاسی طی سالیان اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته و حالا عکاسی دیگر به عنوان هنری که در دست قشر خصی از جامعه باشد شناخته نمی‌شود. حالا هر کسی می‌تواند یک دوربین عکاسی حرفه‌ای خریده و با گذراندن دوره‌های عکاسی، این حرفه را به طور جدی‌تری دنبال کنند. حتی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز آنقدر پیشرفت داشته که بعضی از عکاسان بزرگ به عکاسی با موبایل یا اصطلاحا موبایلگرافی روی آورده‌اند.

بسیاری از عکاسان برای نمایش آثار خود نمایشگاه‌های گروهی یا انفرادی برگزار می‌کنند، ولی این نمی‌تواند جلوه‌ای جهانی برای آنها داشته باشد. عکاسانی که به دنبال اهداف بزرگ‌تر و شهرت جهانی هستند نیاز به عرصه بزرگتری برای نمایش آثار خود دارند. نمایش آثار ی عکاس در سطح جهانی علاوه بر شهرت و درآمد مناسبی که می‌تواند برای آنها داشته بشد، باعث پیشرفت هنر عکاسی نیز خواهد شد.

از گذشته تا به امروز جشنواره‌ها و همایش‌های زیادی برای معرفی بهترین آثار عکاسی و معرفی برترین عکاسان برگزار می‌شد. اما با توجه به استقبال روزافزون مردم نسبت به عکاسی این جشنواره‌ها نیز بیشتر شدند. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ حالا حامی این جشنواره‌ها بوده یا خود برگزار کننده آنها هسند. کمپانی‌هایی نظیر کنون، نیکون، سونی و نشنال جئوگرافیک.

حتی در سالیان گذشته شاهد برگزاری مسابقات و نمایشگاه‌هایی برای موبایلگرافرها یا عکاسان موبایلی نیز بودیم. این می‌تواند نوید این را بدهد که هنر عکاسی نسبت به گذشته چه از نظر فنی و چه از نظر زیبایی شناختی رو به پیشرفت است.

مطالب پیشنهادی

ژانرهای عکاسی: معرفی ۱۷ ژانر پرطرفدار

در این مقاله تصمیم گرفتم تعدادی از برترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی در سطح جهانی را برای شما معرفی کنم. شرکت در بعضی از این مسابقات مستلزم پرداخت هزینه ورودیست، ولی بعضی نیز به صورت رایگان برگزار می‌شوند و می‌توانید بدون پرداخت هزینه در آن ها شرکت کنید. این نوع مسابقات برای ما ایرانی‌ها نیز بهتر است. چرا که هزینه این مسابقات به دلار یا یورو محاسبه می‌شوند و شرایط پرداخت این نوع ارزها برای ما سخت است.

در ادامه مقاله ” معرفی معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی “ با ما همراه باشید …

مسابقات بین‌المللی عکاسی

International Photography Awards

این یکی از معتبرترین جشنواره‌ها و مسابقات بین‌المللی عکاسی حال حاظر است. حضور در آن مختص قشر خاصی نبوده و تمام عکاسان مبتدی، حرفه‌ای، دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند آثار خود را برای شرکت در آن ارسال کنند.

هر ساله در جشنواره International Photography Awards سه عکاس برتر و آثارشان انتخاب شده و معرفی می‌شوند. شیوه انتخاب به این صورت است که ابتدا ۱۰۱ عکس توسط هیئت داوران انتخاب می‌شوند و سپس آثار برتر از میان آنها به نمایش گذاشته می‌شود.

ژانرهای عکاسی زیادی برای این جشنواره در نظر گرفته شده و اجازه شرکت دارند، از جمله فاین آرت، عکاسی معماری، عکاسی از مردم، عکاسی طبیعت و لنداسکیپ، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی از رویدادها، عکاسی ورزشی، موضوع آزاد و ….

هر فرد اجازه ارسال حداکثر چهار کار را برای این مسابقه دارد و هزینه هر عکس ۲۵ دلار است. یعنی هر فرد نهایتا می‌تواند با پرداخت ۱۰۰ دلار چهار عکس را برای این مسابقه بفرستد. همچنین ۱۰٫۰۰۰ دلار در مجموع به عنوان جایزه برای برندگان این مسابقه در نظر گرفته شده که به شش نفر اهدا می‌شود.

ضمنا محدودیتی برای ادیت و ویرایش کردن تصاویر وجود ندارد و می‌توانید هر عکس را بر اساس سلیقه‌تان ویرایش کنید. این موضوع کاملا به خودتان بستگی دارد.

جوایز

  • رتبه اول بهترین عکاس سال : ۵٫۰۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر
  • رتبه دوم بهترین عکاس سال : ۱٫۰۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر
  • رتبه سوم بهترین عکاس سال : ۵۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر
  • رتبه اول بهترین عکس سال : ۲٫۰۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر
  • رتبه دوم بهترین عکس سال : ۱٫۰۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر
  • رتبه سوم بهترین عکس سال : ۵۰۰ دلار جایزه نقدی به همراه لوح جشنواره و کتاب عکس‌های برتر

Sony World Photography Awards

بی شک سونی یکی از تاثیرگذارترین کمپانی‌ها در پیشرفت هنر عکاسی در سالیان اخیر است. از خط تولید لنزهای باکیفیت گرفته تا دوربین‌هایی که هنر عکاسی را به سطح جدیدی می‌برند.

حال سونی برگزار کننده یکی از معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی در جهان است. حتی به گفته خیلی از عکاسان و منتقدین، می‌توان آن را معتبرترین جشنواره عکاسی حال حاظر در جهان دانست.

مسابقه عکاسی سونی در چهار عنوان برگزار می‌شود. عکاسی مخصوص حرفه‌ای‌ها ( در ۱۰ ژانر مختلف برگزار می‌شود )، دانشجویان، جوانان ( مخصوص افراد ۱۲ تا ۱۹ سال ) و عکاسی به صورت آزاد.

سونی به عنوان جایزه افراد برتر پول نقد نمی‌دهد، اما جوایز شگفت‌انگیز دیگری در نظر گرفته که هر عکاسی آرزوی آن را دارد ! جایزه بزرگ این مسابقه ۲۵٫۰۰۰ دلار اعتبار خرید از تمام محصولات عکاسی سونی می‌باشد که به بهترین عکاس سال تعلق می‌گیرد ! جدایی از این جوایز، آثار برتر در نمایشگاه‌های بین‌المللی نظیر نمایشگاه عکس‌های برتر لندن، به نمایش در خواهند آمد. این آثار در مجله بهترین عکس‌های سال سونی نیز چاپ می‌شوند.

ارسال آثار به این جشنواره در اکثر موارد به صورت رایگان است. شما می‌توانید بین ۵ تا ۱۰ عکس را برای قضاوت بفرستید و کمتر از این تعداد امکان پذیر یست اما برای تعداد بیشتر می‌توانید پول پرداخت کنید. این رویداد نیز همانند دیگر مسابقات بین‌المللی عکاسی ، محدودیت منطقه‌ای نداشته و شما از هر جای دنیا اجازه‌ی حضور در آن را دارید.

مطالب پیشنهادی

برندگان مسابقه عکاسی سونی ۲۰۱۹ مشخص شدند!

جوایز

  • بهترین عکاس حرفه‌ای سال : ۲۵٫۰۰۰ دلار اعبار خرید محصولات عکاسی سونی + حضور در نمایشگاه لندن و چاپ آثار در مجله سونی
  • بهترین عکاس آزاد سال : ۵٫۰۰۰ دلار اعبار خرید محصولات عکاسی سونی + حضور در نمایشگاه لندن و چاپ آثار در مجله سونی
  • بهترین عکاس دانسجوی سال : ۳۰٫۰۰۰ دلار اعبار خرید محصولات عکاسی سونی + حضور در نمایشگاه لندن و چاپ آثار در مجله سونی
  • بهترین عکاس جوان سال : هزینه سفر رایگان به لندن و حضور در نمایشگاه و چاپ آثار در مجله سونی

National Geographic Travel Photo Contest

قطعا تمام عکاسان با نشنال جئوگرافیک آشنایی دارند. این مجله بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشته و یکی از مهم‌ترین رسانه‌های تصویری جهان محسوب می‌شود. از سال ۲۰۰۶ نشنال جئوگرافیک اقدام به برگزاری مسابقاتی در سطح جهانی کرد تا بهترین عکاسان و بهترین آثار عکاسی هر سال را معرفی کنید.

این مسابقه نیز همچون دو مورد قبلی بسیار معتبر بوده و در بین عکاسان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. ژانرهای عکاسی مجاز برای آن محدودتر از باقی مسابقات بین‌‍المللی عکاسی بوده و به سه مورد عکاسی از طبیعت یا لنداسکیپ، عکاسی از اماکن و عکاسی از مردم محدود می‌شود. عکاسان طبیعت و حیات وحش اهمیت زیادی به این مسابقه داده و این بزرگترین چالش سالیانه برای آنهاست. البته رقابت نیز بسیار سنگین بوده و بیشتر آثار به معنای واقعی کلمه خوب هستند !

به اعتقاد بیشتر عکاس‌ها رویداد عکاسی نشنال جئوگرافیک یکی از مهم‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی عکاسی حال حاظر در جهان است و علت آن را قدمت طولانی این مجله در زمینه عکاسی و معرفی عکاسان برتر می‌دانند. داشتن عنوان نشنال جئوگرافیک به عنوان برنده مسابقات یا عضوی از این مجله، برای عکاسان زندگی بخش است ! این می‌تواند زندگی یک عکاس را به طور کامل تغییر دهد و شرایط بسیار خوبی را برای او فراهم کند.

ورود به این مسابقه رایگان است و محدودیت جغرافیایی نیز ندارد. به عنوان جایزه برای این مسابقه، ۱۰٫۰۰۰ دلار به آثار برتر تعلق می‌گیرد. همچنین عکس‌های کاندید در هر بخش به همراه عکس‌های برنده در مجله نشنال جئوگرافیک و مجله ژئوفیزیک چاپ شده و از آنها تقدیر می‌شود. این جوایز در مراسمی به صورت سالیانه در شهر واشنگتن دی سی ایالات متحده آمریکا به برندگان اهدا می‌شود.

اگر به دنبال تجربه جدیدی در زمی